Прийняття законів, призначення та звільнення міністрів, інші кадрові та законотворчі функції — ось повний список повноважень народних депутатів України, передбачений Конституцією.

Тут немає ні господарської діяльності в містах та селах, ні кадрових призначень на місцях. Народні депутати України не розпоряджаються бюджетними коштами, не мають власного бюджету на надання матеріальної допомоги населенню, проведення ремонтів чи закупівлю техніки. Однак, в свідомості більшості громадян всі проблеми і негаразди, що відбуваються там, де вони мешкають, має вирішувати не їхнє ОСББ, роботодавець чи міська влада, а саме народний обранець. Таким чином, кожен депутат намагається всіма передбаченими законом способами впливати на розпорядників бюджетних коштів (а це обласні державні адміністрації, міністерства, дорожні відомства тощо), щоб залучати кошти на реалізацію інфраструктурних проектів в окрузі, який вони представляють. І в цьому аспекті Новоград-Волинському неабияк пощастило, адже за останні роки Новоград отримав рекордне фінансування з держбюджету, став другим за кількістю коштів, які отримало місто в області, закономірно поступившись лише обласному центру — Житомиру. Це стало можливим завдяки тому вибору, який зробили звягельчани на парламентських виборах у 2019 році, коли кожен другий мешканець міста проголосував за Дмитра Костюка.

Фото 1
В Державних бюджетах України на 2021 та 2022 роки, прийнятих Верховною Радою, були передбачені кошти на ключові проекти капітального будівництва. В ТОП-3 інфраструктурних проектів всієї України опинилася Модернізація та електрифікація ділянки залізниці Новоград-Волинський — Житомир. На реалізацію проекту в держбюджеті передбачено грандіозні понад 528 млн грн! У 2021 році виготовляли проектну документацію, у 2022-у роботи з електрифікації мають бути розпочаті. А у 2023 році вирушать в дорогу перші поїзди «Інтерсіті» Київ — Житомир — Новоград — Львів. Це не перший і далеко не останній загальнодержавний проект, що реалізується в нашому місті.

У лютому 2021 року в Україні на державному рівні відзначали 150-у річницю від дня народження видатної письменниці та громадського діяча Лесі Українки, яка народилася у м. Новоград-Волинський. Організаційним комітетом при Міністерстві культури, членом якого був народний депутат України Дмитро Костюк, до плану заходів з підготовки та відзначення пам’ятної дати було включено капітальний ремонт вулиць, які ведуть до будинку, де народилася та прожила свої перші роки життя Леся Українка (нині – літературно-меморіальний музей Лесі Українки), а також центральної площі, яка отримала назву в честь знаменитої землячки.

Зокрема, у 2020 році проводилися роботи з капітального ремонту вул. Соборності, Надслучанської та площі Лесі Українки. Загальна кошторисна вартість цих трьох об’єктів становила 59 млн 255 тис. грн.

У 2021 році Дмитру Костюку вдалося залучити 56 млн грн з дорожнього фонду на капітальний ремонт вул. Героїв Майдану, яка є однією з найдовших у м. Новограді-Волинському. Спершу розпорядником бюджетних коштів (обласною адміністрацією) на ремонти доріг в Новоград-Волинському і в Новоград-Волинському районі загалом грошей на ремонт доріг передбачено не було. Однак, піднявши цю проблему публічно, в державній адміністрації, Кабінеті Міністрів, в Офісі Президента України і навіть з трибуни Верховної Ради України, народному депутату Дмитру Костюку вдалося виборати кошти на ремонт дороги.

У результаті робіт було проведено демонтаж старих бортових камінів, фрезерування старого дорожнього одягу, виправлення дорожнього профілю, заміна усіх люків та дощових стічних решіток, а також укладення двох шарів асфальтобетонного покриття. Окрім того, були проведені роботи з капітального ремонту тротуару на даній вулиці. Замість обов'язкового співфінансування ремонту дороги з бюджету міста, вдалося домовитися про те, що за ці кошти місто відремонтує колектор по вулиці. Однак, досі свої зобов'язання міська влада, на жаль, не виконала.

Фото 2. Вул Героїв Майдану

На терені Новоград-Волинщини у 2021 році також вдалося реалізовувати проекти з капітального ремонту доріг у сільській місцевості. Зокрема, цього року завершилися роботи з прокладання 8 км дороги через села Брониківської громади, що з’єднується з трасою М-06 (Київ - Чоп) та Новоград-Волинським. Дмитру Костюку разом з керівництвом Брониківської громади та обласної держадміністрації вдалося залучити на будівництво дороги понад 80 млн грн. Раніше тут був щебінь, а нині — асфальт.

Улітку 2020 року за рахунок поточного ремонту нарешті безпечно стало їздити з Новоград-Волинського до Баранівки. Якщо раніше по цій дорозі було страшно їхати, місцями вона більше нагадувала місячні пейзажі, на спідометрі максимум - 10 км за годину, а в думках хрестишся, то після ремонту їхати можна безпечно на комфортній швидкості.

Восени 2021 року завершилися роботи з капітального ремонту мосту через річку Случ у с. Чижівка Новоград-Волинського району, які проводилися у рамках програми «Велике Будівництво». Варто відзначити, що попри значні складнощі у процесі виконання робіт, які створили незручності місцевим жителям, вдалося провести капітальні роботи з відновлення мосту, який не ремонтували понад 65 років. У зв’язку з тим, що під час проектування не був врахований аспект безпеки руху пішоходів, Укравтодор офіційно запевним народного депутата Дмитра Костюка, що будуть проведені додаткові роботи щодо забезпечення влаштування тротуарів на підходах до мосту та освітлення. У той же час розробляється проектна документація на капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення Р-49 Васьковичі – Шепетівка на ділянці від с. Чижівка до с. Наталівка, де також буде передбачено монтаж зовнішнього освітлення та влаштування тротуару з іншої сторони мосту.

У 2022 році народний депутат Дмитро Костюк розраховує, заручившись підтримкою Укравтодору, залучити кошти на ремонт дороги від Новоград-Волинського до Чижівки — це 240 млн грн. Також має бути розроблена проектна документація на ремонт дороги за маршрутом Новоград-Волинський – Кикова – Першотравенськ. Крім цього, Укравтодор у відповідь на прохання народного депутата, має провести 2022 року ремонт тротуарів на мосту через річку Случ в Новоград-Волинському, які не бачили якісного ремонту десятиліття, внаслідок чого в мосту утворилися дірки.

До літа 2022 року має бути завершений капітальний ремонт вулиці Замкова в Новоград-Волинському. Це центральна вулиця міста, яка знаходилася в жахливому стані. Дорожнє покриття розбите, а ще гірше виглядали тротуари, де коріння дерев зірвало асфальт. З дитиною на колясці безпечно пройти було неможливо. 

У жовтні 2021-го Дмитро Костюк дізнався, що в області залишились зекономлені кошти з дорожнього фонду і запропонував обласній державній адміністрації провести за них капітальний ремонт вулиці Замкова в Новограді (дорожнє покриття і тротуари). Далі зібрав керівництво міста на нараду з проханням до них максимально оперативно передати до адміністрації всі необхідні документи. Задум був ризикований, адже коригування проектно-кошторисної документації та проведення тендеру займає близько 2 місяців і розпочати ремонті роботи можна було лише взимку. Однак, інакше, якби роботи не розпочали, гроші з Новограда забрали б на дофінансування ремонту інших доріг області. Міська влада в листопаді здійснила коригування проектної документації та на сесії передала права замовника. Житомирська обласна державна адміністрація провела тендер. Ремонтні роботи максимально оперативно після цього розпочали. Надалі, коли наступить тепла погода, будуть завершені роботи по укладанню бруківки, постелять верхній шар асфальту. І хоч роботи ще далеко не завершені і за них ще не розплатилися, та мешканці Новоград-Волинського вже бачать перші результати.

Фото 3. Вулиця Замкова

Найвідоміший інфраструктурний проект останнього десятиліття - Хірургічний корпус в Новоград-Волинському - довгобуд, який став своєрідним символом застою в розвитку міста.

Ще в далекому 2012 році його почали будувати, але реальних коштів на це будівництво не передбачили. Надалі про нього згадували лише «під вибори», виділяючи невеличке фінансування (по 1-2 млн, а було одно разу й «аж» 5 млн грн при загальному бюджеті проекту в десятки, а потім - сотню мільйонів грн). Виділяли кошти з бюджетів різних рівнів під різних кандидатів (чи то в народні депутати, чи то в обласні), що не вирішувало питання добудови хірургічного корпусу! Навпаки, ціни на будівельні матеріали й ремонтні роботи з кожним роком росли й фактично гроші міста, області, державного бюджету викидали на вітер. Зате можна було домовитися про виділення «копійок» (як для такого проекту), опублікувати статті у всіх газетах, що корпус нарешті добудують і табличку біля будівлі гарну поставити «За підтримки …»

Історія розбирання цієї павутини Дмитром Костюком почалася одразу після прийняття присяги народного депутата у вересні 2019 року. Проти підрядних організацій, які будували корпус, відкрили кримінальні справи за розтрату. З підтримкою Житомирської ОДА вдалося включити хірургічний корпус в Новограді до переліку об‘єктів, які мають бути профінансовані у 2020 році з бюджету Державного фонду регіонального розвитку. Знайдено перші 17 млн грн і будівництво після років простою відновилося. Добудували усі поверхи, встановили вікна. Щоб повністю завершити проект, потрібно залучити ще грандіозних 123 млн грн, однак план, де їх знайти, вдалося розробити. Дмитро Костюк залучився підтримкою всіх народних депутатів з Житомирщини, обласної адміністрації та Міністерства регіонального розвитку, тому є підстави сподіватися на включення добудови хірургічного корпусу до “Великого будівництва” та залучення понад 60 млн грн з державного бюджету у 2022 році і стільки ж у 2023 році, що дозволить за два роки закінчити всі роботи! У разі успіху, будуть створені нові робочі місця та суттєво підвищиться якість надання медичних послуг в місті. Хірургічний корпус стане передовим медзакладом в межах всієї країни.

Реконструкція приймального відділення екстреної медичної допомоги лікувального корпусу № 2 КНП “Новоград-Волинське міськрайонне територіальне медичне об’єднання” – проект, який також реалізовувався у рамках програми «Велике Будівництво». У результаті було проведено реконструкцію приймального відділення, яка передбачала добудову спеціалізованої приймальні для карет швидкої допомоги, а також проведення робіт із підвищення енергоефективності, оновлення внутрішнього оздоблення та придбання нового медичного обладнання (зокрема, сучасного комп’ютерного томографа, рентгенографічної системи, моніторів пацієнта, обладнання для операційної та іншого необхідного оснащення). Загальна кошторисна вартість проекту – 7 млн 900 тис. грн.

Фото 4. Приймальне відділення

Фото 4. Приймальне відділення

Сфера охорони здоров’я – галузь, яка за останні два роки продемонструвала свою важливість для суспільства та кожного громадянина. У період боротьби з епідемією коронавірусу, що є одним із найбільших викликів для людства з часів Другої світової війни, на державному рівні як ніколи за останні десятиріччя поставлений пріоритет щодо забезпечення на високому рівні якості надання медичних послуг, їх доступності та ефективності. У цьому процесі надзвичайно важливу роль відіграє створення комфортних умов для медпрацівників і відвідувачів, а також забезпечення закладів сучасним медичним обладнанням.

Дмитро Костюк з першого дня своєї роботи активно підтримує медичні заклади нашого округу у вирішенні низки важливих питань. Зокрема, 2020 року нардепу вдалося залучити майже 1 млн грн на проведення робіт з реконструкції фельдшерсько-акушерського пункту в с. Сусли Новоград-Волинського району.

Фото 5. Амбулаторія село Сусли

Того ж року Дмитро Костюк залучив кошти також на капітальний ремонт амбулаторії № 7 по вул. Наталії Оржевської, 13, у м. Новограді-Волинському, а також 350 тис. грн на придбання сучасного дефібрилятора для КНП “Новоград-Волинське міськрайонне територіальне медичне об’єднання”. Усі проекти успішно завершені.

Під кінець минулого року, під час чергового сплеску епідемії коронавірусу, за зверненням Дмитра Костюка Міністерство охорони здоров'я передбачило фінансування на встановлення кисневої станції потужністю 500 літрів за хвилину у Новоград-Волинську лікарню.

Також у 2021 році Дмитро Костюк залучив значні кошти на придбання передового обладнання для реабілітації опорно-рухового апарату з метою створення у м. Новограді-Волинському відповідного реабілітаційного центру. У нашому місті розміщуються 4 військові частини, право на безоплатне медичне обслуговування в закладах охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України в Новоград-Волинському гарнізоні мають близько 4 тис. військовослужбовців та орієнтовно 5 тис. цивільних осіб, частина з яких пройшла АТО/ООС. Народний депутат забезпечив медобладнанням, а міська влада в особі мера міста взяла на себе зобов’язання знайти відповідне приміщення та провести у ньому ремонт. Пропонується розмістити майбутній реабілітаційний центр на п’ятому поверсі Новоград-Волинського міськрай ТМО, на що вже виготовлено проектно-кошторисну документацію.

Матеріально-технічну підтримку вдалося залучити окрім того для амбулаторій загальної практики сімейної медицини, які працюють у сільській місцевості. У 2021 році для амбулаторії у с. Піщів за сприяння Дмитра Костюка вдалося придбати електрокардіограф і кисневий концентратор, а для амбулаторії у с. Чижівка – аналізатор сечі та напівавтоматичний біохімічний аналізатор, що дозволить людям проводити необхідні аналізи на місці, не від’їжджаючи до районного чи обласного центру.

Дмитро Костюк також забезпечив співфінансування для проведення капітального ремонту частини приміщень з улаштуванням засобів доступності осіб з інвалідністю в амбулаторії Городниці.

У співпраці з Житомирською обласною державною адміністрацією, Національною службою здоров’я України, Міністерством здоров’я України Дмитру Костюку вдалося підтримати оновлення автопарку бригади екстреної швидкої допомоги Новоград-Волинського району. Зокрема, у червні цього року спеціалізовані автомобілі «швидка допомога» класу В Сітроєн-Джампер отримала ВПТБ бригад ЕМД с. Городниця. Два спеціалізаваних автомобілі «швидка допомога» класу С (реанімобіль) та три класу В Сітроєн-Джампер отримала підстанція м. Новоград-Волинський.

У питанні соціально-економічного розвитку територій вагому роль відіграє розвиток спортивної інфраструктури. Більшість спортивних комплексів, які розміщенні у громадських місцях, дворах та при школах втратили свою естетичну та функціональну привабливість. Дмитро Костюк за два роки своєї роботи зумів залучити кошти з державного бюджету України на реалізацію низки проектів, серед яких, у першу чергу, варто відзначити будівництво спортивного комплексу на території Новоград-Волинської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3. Даний проект передбачав будівництво футбольного поля зі штучним покриттям, цифровим табло і освітленням, будівництво тенісного корту та бігової доріжки для стрибків у довжину, встановлення мобільних трибун, а також перенесення каналізації із спортивної зони.

Народний депутат став ініціатором розроблення проекту, залучив на нього фінансування і контролював якість будівництва, до кінця 2021 року проект вдалося реалізувати. Роком раніше, у 2020-у, за сприяння Дмитра Костюка було відновлено баскетбольний і волейбольний майданчики та встановлені вуличні силові тренажери на території школи. Новий спорткомплекс відкритий для всіх мешканців міста Новоград-Волинський. Навесні школа відкриє гурток для навчання грі у великий теніс. 

Фото 6. Спорткомплекс школа 3

У 2021 році за кошти, залучені народним депутатом, було побудовано спортивний майданчик зі штучним покриттям при загальноосвітній школі у с. Кикова. До літа 2022 року буде споруджено дитячий майданчик у смт. Городниця та встановлені вуличні тренажери на стадіоні в с. Піщів. У той же час у с. Ярунь за сприяння Дмитра Костюка буде також встановлено великий дитячий майданчик.

Значна увага в процесі розбудови краю приділяється розвитку закладів освіти та створення належних і комфортних умов для навчання дітей. За підтримки Дмитра Костюка у с. Орепи Новоград-Волинського району протягом останніх двох років відбувається капітальний ремонт приміщень дошкільного навчального закладу «Ромашка». Нардепу вдалося залучити більше 1 млн 200 тис. грн на проведення необхідних робіт і 2022 року за участі Ярунської сільської ради проект мають успішно завершити.

Після довгих років очікування (ремонтувати почали аж в 2016 році), 19 серпня 2021-го у прилеглому до Новограда-Волинського селі Гульськ відкрили капітально відремонтований дитячий садочок, який розрахований на 58 діток.

В рамках програми Першої Леді «Здорове харчування» передбачили кошти на закупівлю новітнього обладнання для харчоблоків навчальних закладів. А саме це Чижівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Новоград-Волинський ліцей з посиленою військовою підготовкою, Ліцей № 4 м. Новограда-Волинського, Ярунська ЗОШ І-ІІІ ступенів.

У 2020 році започатковано урядову програму «Спроможна школа для кращих результатів», яка передбачає фінансову підтримку закладів освіти на проведення ремонтних робіт у будівлях шкіл, закупівлю обладнання для класів та оновлення навчальних кабінетів, харчоблоків та інших приміщень шкіл. Зокрема, у рамках даної програми та за підтримки Д. Костюка у 2021 році почав реалізовуватися проект з капітального ремонту спортивної зали та допоміжних приміщень у Городницькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів.

Минулого року Дмитро Костюк залучив також з держбюджету кошти на виготовлення проектно-кошторисної документації на проведення робіт із капітального ремонту харчоблоку та їдальні Новоград-Волинської ЗОШ I-III ступенів № 3, що зумовлено станом старої будівлі, в якій розміщена їдальня. На даний час документація вже розроблена.

У 2020 році за сприяння нардепа було виділено кошти на капітальний ремонт водостічної системи Новороманівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, а також на будівництво спортивного майданчика, після завершення якого було споруджено невеликий футбольний майданчик зі штучним покриттям.

У сучасному житті вагому роль відіграє комп’ютерна грамотність, навички якої діти починають активно здобувати зі шкільних років. Неабияке значення у цьому процесі відіграє наявність сучасного комп’ютерного обладнання. У липні 2021 року за сприяння Дмитра Костюка було придбано комп’ютерне обладнання для Несолонської ЗОШ І-ІІІ ступенів. У 2021 році нардеп також залучив кошти на капітальний ремонт теплової мережі та внутрішньої системи опалення Несолонського закладу дошкільної освіти.

Фото 7. Несолонь

Минулого року в Україні реалізовувався масштабний проект «Ноутбук кожному вчителю», організований Міністерством цифрової трансформації та Міністерством освіти і науки України за співпраці з народними депутатами України та органами місцевого самоврядування. У рамках даної ініціативи передано 326 ноутбуків вчителям сучасного Новоград-Волинського району. Зокрема, ноутбуки отримали вчителі таких навчальних закладів Новоград-Волинщини: усі 11 новоград-волинських шкіл, Новороманівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Слободороманівський ліцею, Несолонська ЗОШ І-ІІІ ступенів, ОНЗ «Городницька ЗОШ І-ІІІ ступенів», Піщівська ЗОШ I-III ступенів, Тупальська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Киківська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Суслівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Чижівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, а також Ярунська ЗОШ І-ІІІ ступенів. Наші вчителі отримали свої ноутбуки одні з перших в Україні.

Фото 8

Наприкінці 2021 року Дмитро Костюк посприяв у виділенні з державного бюджету України майже 800 тис. грн на підтримку “Центру позашкільної освіти” Новоград-Волинської міської ради. За ці кошти придбано безпілотний літальний апарат (дрон), комп’ютерне обладнання, 3D-принтер, комплект відео-, звукового та мультимедійного обладнання, меблі, а також комплект для кабінету робототехніки. У комплексі дане обладнання дозволить створити простір для реалізації різних задумів школярами та сприятиме їхній самореалізації.

Народному обранцю також вдалося залучити кошти з державного бюджету України на підтримку Дитячо-юнацького клубу фізичної підготовки у м. Новограді-Волинському. Зокрема, вдалося придбати та встановити вуличні тренажери для різних груп м’язів, які, фактично, утворюють спортзал під відкритим небом. З проханням створити такий майданчик до народного депутата зверталися жителі Новограда під час зустрічі Дмитра Костюка зі спортактивом міста. Майданчик є відкритим і загальнодоступним для всіх мешканців міста. Окрім того, нардеп знайшов також кошти на придбання спортивного обладнання для проведення занять у приміщенні ДЮКФП.

Серед іншого у 2021 році народному депутату вдалося залучити фінансову підтримку на вирішення окремих питань у сфері відновлення закладів культури. Зокрема, у травні 2021 року з державного бюджету України було виділено кошти на виготовлення проектно-кошторисної документації з проведення капітального ремонту приміщення будинку культури с. Кикова. У липні 2021 року Д. Костюк посприяв у виділенні коштів на проведення капітального ремонту фасаду Будинку культури с. Пилиповичі.

Значні зусилля Дмитро Костюк докладав у питанні припинення викидів неочищених стоків Понінківською картонно-паперовою фабрикою, яка протягом декількох років забруднювала річки Хомора та Случ. Тривала боротьба за чисте довкілля досягла свого результату – у 2021 році реконструкція очисних споруд фабрики завершилася. З метою подолання шкоди від забруднення зазначених річок Дмитру Костюку в травні цього року вдалося залучити з держбюджету більше 1,5 млн грн на поліпшення екологічного стану та благоустрій річок Хомора та Случ у межах Житомирської області. За ці кошти Баранівська ОТГ (адже, річка Хомора проходить по території саме цієї громади, тому кошти надійшли на її бюджет) придбала міні-земснаряду з додатковим обладнанням та причепом для перевезення. Надалі Новоград-Волинська громада зможе також скористатися цим обладнанням для чистки річок.

Зе

Таким чином, за два з половиною роки роботи народному депутату Дмитру Сергійовичу Костюку вдалося залучити небачене раніше фінансування на вирішення низки питань у м. Новограді-Волинському та районі. Результати роботи свідчать про комплексний підхід, адже увага приділялася багатьом галузям життєдіяльності громад. За роки незалежності України багато суспільно важливих сфер залишалися хронічно недофінансовані, у результаті чого на даний час низка закладів та об’єктів потребують додаткового фінансування. Зважаючи на це попереду багато завдань, які потребують уваги та вирішення.