З настанням осені почався традиційний для північної півкулі та України зокрема період підйому захворюваності на гострі респіраторні інфекції. Саме тому ми поспілкувались з завідувачкою Новоград-Волинського міжрайонного відділу ДУ «Житомирського обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я України» Наталею Корпач, щоб дізнатись про профілактику цих захворювань.

До респіраторних хвороб, які найчастіше зустрічаються в цей період, належать грип, та гострі респіраторні інфекції, зумовлені риновірусами, респіраторно-синтиціальними вірусами, аденовірусами та сезонними коронавірусами.

З початком 2020 року до цієї групи приєднався новий коронавірус людини, так званий SARS-CoV-2, який зайняв домінантне положення серед всіх респіраторних захворювань.

Клінічні ознаки більшості респіраторних інфекцій схожі та складаються з таких симптомів:

• інтоксикація, що включає загальну слабкість, нездужання, біль м’язів та суглобів, безсилля, зниження апетиту, біль голови та гарячку. Гарячка може бути як невисокою (субфебрильною) – від 37,1 до 38 градусів, так і високою, виснажливою. Зазвичай, при неускладненому перебігу респіраторних інфекцій вона триває до 5 днів. Більш тривале підвищення температури може свідчити про важкий стан та приєднання ускладнень;

• іншою ознакою респіраторних інфекцій є ураження дихальних шляхів, що супроводжується відповідними симптомами.

При грипі – це ураження трахеї та бронхів, а в разі важкого перебігу – приєднання пневмонії.

При риновірусній інфекції – ураження слизової носа, так званий риніт.

При парагрипі – ознаки ларингіту (зміна тембру голосу, охриплість та осиплість аж до повної втрати голосу).

При аденовірусній хворобі – ураження горла (фарингіт), виражений нежить та кон’юктивіт.

При COVID 19 в разі легкого перебігу – ураження носа, горла та бронхів. Іноді хвороба може перебігати зовсім непомітно. Чи не єдиними симптомами в такому випадку є втрата нюху чи смаку. У випадку середньо важкого чи важкого перебігу – ознаки полісегментарної пневмонії з важкою дихальною недостатністю. Особливістю перебігу COVID 19, зумовленого новим штамом дельта є надзвичайно висока його заразливість, швидкий розвиток ускладнень, погана реакція на медикаментозну терапію та «помолодшання» хвороби.

У випадку появи ознак респіраторного захворювання пацієнт повинен залишатися вдома та зателефонувати своєму сімейному лікарю.

У разі попереднього контакту з хворим, що має підтверджений діагноз коронавірусної інфекції слід повідомити сімейного лікаря і залишатися на самоізоляції впродовж 2 тижнів.

Щоб уникнути захворювання на гостру респіраторну інфекцію, слід пам’ятати:
• перебуваючи в приміщеннях чи місцях скупчення людей, користуватися маскою або респіратором;
• дотримуватися соціальної дистанції;
• використовувати антисептики для обробки шкіри рук під час та після відвідування громадських місць.

Запобігти важкому перебігу респіраторних інфекцій, особливо грипу і Ковіду, можна завдяки вакцинації. Для профілактики грипу слід використовувати 3- чи 4-компонентні вакцини, розроблені для сезону 2021/2022 року. Оптимальним періодом вакцинації для населення країн Північної півкулі є вересень/жовтень.

Для профілактики важкого перебігу COVID19 також важлива завчасна вакцинація. Широкомасштабна вакцинальна кампанія, яка розгорнута в нашій країні дає змогу кожному громадянину звернутися до сімейного лікаря, а в разі його відсутності, безпосередньо до закладу первинної медико-санітарної допомоги і вакцинуватися однієї із доступних в Україні вакцин. Пункти вакцинації у нашому місті проводять щеплення навіть у вихідні дні.

Сьогодні в Україні зареєстровані і доступні такі вакцини:
• РНК-вакцини виробників «PFIZER/BioNTech» та компанії «Moderna»
• векторна вакцина компанії «AstraZeneca»
• інактивована вакцина «CoronoVac» китайського виробника Sinovac

Ваше рішення про вибір того чи іншого виду вакцин можна прийняти після огляду та консультації у Вашого сімейного лікаря. За даними вчених поствакцинальний імунітет є більш тривалим і напруженим ніж в осіб, що перенесли захворювання.

І пам'ятайте, спрогнозувати перебіг захворювання в кожному індивідуальному випадку наперед неможливо. А тому, вакцинація є правильним вибором і альтернативою тим ризикам, до яких може призвести зараження не імунних людей.

Тому, якщо Ви прийняли рішення про вакцинацію, то краще це робити, допоки хвороба не набула масового характеру.
Бажаємо вам здоров`я!

Детальніше в нашому сюжеті: