Не буде перебільшенням сказати, що наше з вами існування майже неможливе без них. Без лісів. Ліси – джерело цінних ресурсів, а також домівка для багатьох видів рослин та тварин. В умовах густонаселеної України з її достатнім рівнем розвитку промисловості та сільського господарства, значною розораністю території, обмілінням і зникненням малих річок, ліси держави цінуються не лише як джерело деревини, а й за величезну екологічну, естетичну і санітарно-гігієнічну роль.

І сьогодні ми вирішили вам розповісти з чого починається ліс та як держава піклується про ліс в нашому Житомирському регіоні. І покажемо ми це вам на прикладі одного з кращих господарств - державного підприємства Ємільчинське лісове господарство. Головний офіс, або як його називають контора, знаходиться в центральній частині Ємільчине на березі річки Уборть.

Ємільчинський лісгосп був організований в 1924 році. Лісове господарство опікується територіями площею 51,1 тисячі гектарів. До складу входить сім лісництв: Гартівське, Глумчасньке, Жужельське, Ємільчинське, Королівське, Кочичинське та Барашівське, а також два нижні склади, транспортний цех і цех переробки.

Як ви вже встигли зрозуміти, кожне лісове господарство містить декілька лісництв. Лісни́цтво - територіально-виробнича одиниця в лісовому господарстві, а також господарські будівлі, в яких розташовується управління лісовою ділянкою. Територія лісництв підрозділяється на майстерські дільниці та лісові обходи і складає від декількох сотень до сотень тисяч гектарів. Веде господарство в лісництві і відповідає за його стан лісничий. До штату лісництва входять також помічник лісничого та майстри лісу.

Загалом в Ємільчинському лісгоспі працює 475 осіб. І основною метою їх діяльності є відновлення, збереження та охорона лісів. І так у кожному лісовому господарстві. Рубка, заготівля, переробка та реалізація деревини - це вже другорядні завдання господарства. І про кожне з цих завдань ми вам зараз і повідаємо.

Отже, з чого починається ліс?

Ліс починається з заготівлі насіння лісниками. Вони збирають шишки хвойних дерев, висушують і очищують насіння, після висаджують в теплиці. Заготовляє Ємільчинський лісгосп насіння близько двадцяти порід дерев. Основні висадки лісу проводять весною та восени, а висаджують однорічні саджанці. А вирощують лісництва щорічно сіянців сотнями тисяч.

Окрім теплиць, кожне лісництво має і території відведені під розсадники. Це доглянуті ділянки лісу де вирощують молоді дерева. Різниця між розсадником і теплицею лише в тому, що теплиця зарекомендувала себе краще при вирощуванні хвойних дерев. В розсадниках переважно вирощують листяні породи дерев. Окремо лісництва створюють плантації новорічних ялин та сосен, які в шести-семирічному віці реалізовують населенню.

саджанці

Що також важливо, на території лісового господарства існують мисливські угіддя. І господарство здійснює контроль за дотриманням правил полювання; проводить біотехнічні заходи щодо зростання чисельності мисливських тварин; також сприяє організації та проведенню полювань та постійно контролює ветеринарний стан угідь. Ємільчинське лісове господарство проводить комплекс робіт по догляду за дикою фауною лісів: створюють годівнички та солонці, які регулярно поповнюються сіном, зерном, кукурудзою та зеленими віниками. А найчастішими відвідувачами цих годівничок є дикий кабан, косуля та лось.

Годівельний майданчик

Територія лісових господарств дуже великі за площею від кількох тисяч до сотень тисяч гектарів. І для ефективної роботи підприємства, координації дій та локалізації пожеж - життєво необхідно якісно орієнтуватися на місцевості. Для цього існує чітка система орієнтирів та поділу площ на ділянки, так звані квартали. Як правило, це прямокутні площі розмірами кілометр на кілометр зі своєю системою нумерації.

Квартали відділяються квартальними лініями, або в простонародді просіками, часто, землю просік зорюють і називають таку зорану ділянку мінералізованою лінією. Мінералізовані лінії постійно підтримують у незабур’яненому стані, що допомагає зупиняти низові пожежі.
На перетині квартальних ліній встановлюють квартальні стовпчики. На “щоках” стовпчиків позначають номери кварталів. Нумерація кварталів відбувається з півночі на південь і з заходу на схід - від менших номерів до більших. Ці знання допомагають з легкістю орієнтуватись на місцевості.

квартальний стовпчик

Як ми вже розповідали, основною метою діяльності лісових господарств і Ємільчинського зокрема є охорона лісів від лісових пожеж. І цьому аспекту приділяють значну увагу. Кожне господарство на своїй території має лісову пожежну частину, а пункт зосередження пожежного інвентарю для ліквідації пожеж є в кожному лісництві.

пож інвентар

У систему захисту лісів від пожеж обов'язково включено створення пожежних водойм з облаштованими пірсами для зручного під’їзду авто та поповнення запасів води. Таких штучних водойм у Ємільчинському господарстві більш як 70 штук.

пірс

Отже, про основні функції Ємільчинського господарства ми вам розповіли. А зараз все про рубки у лісі та заготівлю деревини: чому, коли, навіщо, скільки!? Людині, не дотичній до галузі, на перший погляд, може здатись: “Навіщо лісівникам проводити рубки? Ліс і сам виросте.” Проте, це далеко не забаганка лісівників, а життєво необхідна та кропітка праця для забезпечення вирощування саме високоякісного та екологічно стійкого лісу.

Цей процес передбачає першу рубку догляду за молодими насадженнями - освітлення (у віці насадження до 10 років), створюються умови для доступу сонячного проміння до молодих дерев Наступним етапом проводять прочищення. При проведенні такої рубки забезпечується рівномірне розміщення дерев головної породи, створюючи оптимальну площу живлення молодих деревець. Варто зазначити, що в результаті проведення як освітлень, так і прочищень – відсутня заготівля будь-якої ліквідної деревини. Наступним етапом є проведення рубки догляду за лісом – прорідження. І на кінець рубка основної стиглої породи та санітарні рубки.

Рубка

І якщо вам здається, що лісове господарство саме визначає що і коли рубати, то ви сильно помиляєтесь, адже існує спеціалізоване держане підприємство «Укрдержліспроект», яке проводить базове лісовпорядкування. Спеціалісти таксатори проводять польові обстеження лісових насаджень, після чого складають відомості для проведення: освітлення, прочищення, прорідження, прохідні рубки, реконструктивні рубки, санітарно-оздоровчі заходи, об’єм рубок головного користування, об’єми лісовідновлення та лісорозведення, тобто весь комплекс лісогосподарських заходів. Надалі, ці дії погоджуються обласною радою, обласною державною адміністрацією, Управлінням екології та природних ресурсів, Державним агентством лісових ресурсів України, Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, оприлюднюються у відкритому доступі на офіційному вебсайті і лише тоді стають директивними (обов’язковими до виконання) для лісогосподарських підприємств.
Паралельно з цими заходами, Ємільчинське лісове господарство освоїло ще один важливий напрям діяльності - будівництво лісових доріг. Нормальна логістична інфраструктура дозволяє суттєво скоротити витрати на заготівлі деревини.

дорожн техн

Частина заготовленої деревини одразу реалізується в круглому вигляді, а частина йде на переробку. Структурний підрозділ лісгоспу своїми потужностями ліс кругляк переробляє у пиломатеріали. Називається цей підрозділ нижній склад. Тут знаходяться пилорамні станки, що розпускають колоду на дошки та проводять кілька технологічних процесів. В залежності від потреби покупця, пиломатеріали просушують у сушильних камерах.

пиломатеріали

Отож, тепер ви маєте чітке уявлення з чого починається ліс і чим займаються лісові господарства.